Używamy wielorazowo, czyli sposoby na nowe życie starych rzeczy
Autor:ZwigAdm Data publikacji:1 sierpnia 2021
Tak naprawdę niewiele przedmiotów można wykorzystać tylko raz. Zdecydowana większość nadaje się do ponownego, kilkukrotnego użytku – trzeba tylko mieć na to pomysł. Kidy poznasz kilka sztuczek na nowe życie starych przedmiotów, zmienisz swoje podejście do kuchni, ekologii i zakupów. Co więcej, takie ponowne wykorzystywanie surowców jest świetną zabawą.
Obtłuczone filiżanki? Wytarte złocenia lub urwane ucho, które ciągle odpada od kubka? Wszelkie ceramiczne, porcelanowe i emaliowe pojemniki są genialnymi przybornikami. Możesz w nich trzymać prawie wszystko: małe ołóweczki do zapisywania notatek lub przepisów, drobne monety, które zawsze szwendają się po kieszeniach i torebce. Oryginalną ozdobą będą też doniczki wykonane z filiżanek. Pamiętaj, by zrobić roślinkom miejsce na odpływ wody, więc do środka starej filiżanki możesz najpierw wsadzić obcięty w połowie wysokości kubek plastikowy z dziurkami w podstawie, do którego wsadzisz niewielką roślinkę, np. trzykrotkę czy sukulent.
Lubisz niepowtarzalny klimat w kuchni? Jeżeli podobają Ci się klimaty Prowansji, ze starych przyborów kuchennych możesz zrobić oryginalne świeczniki i lampki. Będą zabawne, nieszablonowe i co najważniejsze, funkcjonalne. Do deski przykręć rząd chochelek (ale może też być jedna) i do każdej wsadź świeczkę typu tealight. Podobnie ze starą trzepaczką, kiedy zawiesisz ją pod belką i włożysz do środka małą świeczkę, stanie się niewielką lampką. Tarka do warzyw sama w sobie ma formę witrażowego klosza – osadź w środku żarówkę i powieś na ozdobnym sznurze.
Papier woskowy, w którym przynosimy sery czy wędliny, nadaje się do użycia jako papier śniadaniowy. To ważne, by po powrocie z zakupów, artykuły spożywcze odwinąć z niego jak najszybciej. Dzięki temu nie przejdą zapachem produktów.
Bardzo modne jest pakowanie prezentów w szary papier, którym wypełniane są paczki. Szczególnie w czasie świątecznym taki papier, przewiązany jutowym sznurkiem i z przyczepioną gałązką świerku, będzie stylową i ekologiczną ozdobą prezentu.
Oczywiście. Mamy dla Ciebie fantastyczny tip. Plastikowa butelka po keczupie czy innym sosie, doskonale sprawdzi się jako pojemnik na ciasto naleśnikowe. Butelkę wystarczy porządnie umyć i wlać do środka ciasto. Dzięki systemowi nalewania, który reguluje ilość wyciskanego ciasta, możemy smażyć urocze, małe placuszki na śniadanie dla dzieci lub wyciskać dowolne kształty prosto na patelnię. Jeżeli lubisz przechowywać np. groch czy fasolę w foliowych woreczkach, użyj końcówki od plastikowej butelki. Część z zakrętką przymocuj na gumkę recepturkę do końcówki woreczka. Dzięki temu drobne ziarna nie będą rozsypywały się po całej kuchni i zużyjesz ich dokładnie tyle, ile potrzebujesz. Dodatkowo, zakręcona nakrętka gwarantuje, że do środka nie dostaną się nieproszeni goście i zanieczyszczenia.
Pamiętaj, że również nasze akcesoria i narzędzia kuchenne tworzymy z myślą o ich różnorodnym wykorzystaniu. Nasze deski do krojenia są nie tylko funkcjonalne, ale i piękne – użyj ich do serwowania kolacji lub drobnych przekąsek. Są też świetną paterą dla tzw. finger food.